Niemieckie Towarzystwo Oświatowe zaprasza wszystkich nauczycieli, którzy są zainteresowani wykorzystywaniem innowacyjnych i nowoczesnych metod nauczania na lekcjach języka niemieckiego, do udziału w:

Webinarium: „Wykorzystanie współczesnej niemieckiej literatury młodzieżowej na lekcjach języka niemieckiego”
Platforma: ZOOM, link zostanie wysłany do uczestników przed umówionym terminem
Data: 24 czerwca 2020 r., 15:00 – 17:00

Webinarium skierowane jest do nauczycieli języka niemieckiego (DaF/DaM) z obszaru województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, którzy szukają innowacyjnych metod nauczania i chcą zachęcić starszych uczniów (począwszy od szóstej klasy szkoły podstawowej) uczęszczających na zajęcia z języka niemieckiego do korzystania z współczesnej niemieckiej literatury młodzieżowej.

Dlaczego współczesna niemiecka literatura młodzieżowa? Nie trzeba przekonywać nauczycieli, że czytanie wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami. Kiedy jednak myślimy o książkach na lekcjach języka niemieckiego, pojawia się wiele pytań, takich jak: czy w ogóle mamy na to czas? Które książki są najlepsze? Jak powinno się z nimi pracować w klasie? Webinarium dostarczy odpowiedzi na te wszystkie pytania. Podczas warsztatów podpowiemy także jak zmotywować uczniów do czytania książek w języku niemieckim. Omówione zostaną ponadto różne sposoby zastosowania współczesnej niemieckiej literatury młodzieżowej, podsuniemy metody ich prezentacji i omawiania na lekcjach. Uczestnicy otrzymują także konkretne wskazówki, gdzie znaleźć odpowiednie materiały dydaktyczne, zarówno w wersji offline, jak i online.

Webinarium: odbędzie się w języku niemieckim i potrwa około 120 minut.

Program:

15.00 – 15.15 Powitanie i poznanie się

15.15 – 15.45 Sens i korzyść płynące z pracą ze współczesną literaturą młodzieżową podczas lekcji j. niemieckiego

  • Dlaczego książki na lekcjach niemieckiego?
  • Co czytają młodzi ludzie?
  • Gdzie można znaleźć odpowiednie książki? Online/offline

15:45 – 16:25 Prezentacja metod dydaktycznych do wykorzystania w pracy ze współczesną literaturą młodzieżową na lekcjach j. niemieckiego

  • Jak można efektywnie i innowacyjnie pracować z książkami?
  • Sprawdzone metody i wymiana doświadczeń

16:25 – 16:30 Zakończenie, ewaluacja i certyfikaty uczestnictwa

16: 30 – 17: 00 Czas na indywidualne pytania do referenta (uczestnictwo dobrowolne)

Referent: Pani Joanna Przybyłowska, niezależna pedagog i trener. Od 2007 roku prowadzi warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego. Ponadto pracuje jako nauczyciel języka niemieckiego i certyfikowany egzaminator w Instytucie Goethego, koordynator konkursu w Polsce „Czytanie dla przyjemności – odkrywanie radości czytania”.

Udział w webinarium jest bezpłatny, a każdy nauczyciel otrzyma zaświadczenie udziału w wykładzie. Liczba miejsc jest ograniczona, więc konieczna jest rejestracja wstępna. Rejestracja jest możliwa do 21 czerwca 2020 r. Pocztą elektroniczną na adres: wesle@ifa.de.

Kontakt: Rosa Wesle                  Mail: wesle@ifa.de                  Tel: 77 44 19 200

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Institut für Auslandsbeziehungen (ifa).

Pobierz:
Information_Webinar Zeitgenössische Deutsche Jugendliteratur im Deutschunterricht_dt_pl